Vše, co potřebujete vědět o horečce dengue: Prevence, příznaky a léčba

Vše, co potřebujete vědět o horečce dengue: Prevence, příznaky a léčba dub, 1 2024

Co je horečka dengue a kde se vyskytuje

Horečka dengue je virózní onemocnění, které se šíří piknutím infikovaného komára rodu Aedes, především Aedes aegypti. I když se může zdát, že jde o nemoc vzdálených tropů, v posledních letech se dengue rozšířila do mnoha teplých, ale i mírnějších oblastí světa. Tropické a subtropické oblasti jsou stále hlavní scénou výskytu horečky dengue, včetně částí Jižní Ameriky, Jižní a Jihovýchodní Asie, Afriky a Tichomoří. Díky globálnímu oteplování a zvýšenému mezinárodnímu cestování máme nyní dengue i v Evropě.

Příznaky dengue jsou často zaměňovány s příznaky chřipky. Zahrnují vysokou horečku, bolest hlavy, svalů, kloubů a za očima, nevolnost, zvracení, a v těžkých případech může dojít i ke krvácení a snížení počtu krevních destiček, což může vést k dengue hemoragické horečce, jež může být smrtelná. Prevence je zásadní, protože proti dengue neexistuje konkrétní léčba ani vakcína dostupná pro všechny věkové skupiny. Základem prevence je vyhýbání se piknutí komárem.

S ohledem na to, že vakcinace proti dengue je v některých zemích dostupná, je důležité si zjistit, zda jste v rizikové oblasti a zda se vakcinace doporučuje. Komáři, kteří dengue přenáší, jsou nejaktivnější během dne, takže kromě očkování je důležité používat repelent a nosit ochranné oblečení.

Prevence horečky dengue

Nejlepší obranou proti horečce dengue je prevence. To znamená použití repelentů, instalace síťí proti hmyzu na oknech a dveřích, nosit dlouhé rukávy a kalhoty a udržovat čistotu v okolí vašeho bydliště, aby se eliminovaly místa, kde mohou komáři klást vajíčka. Omezení stojaté vody je klíčové, protože komáři se množí právě v takovém prostředí.

'Nejúčinnější způsob, jak se vyhnout horečce dengue, je zabránit komárům v kousání,'
uvádí Světová zdravotnická organizace. Použití repelentů schválených pro boj proti komárům, nosit ochranné oblečení a omezení expozice během doby, kdy jsou komáři nejaktivnější, jsou klíčové prvky v prevenci tohoto onemocnění.

Příznaky a léčba horečky dengue

Když už k nakazení dojde...